Hírek
2014. Február 15. 07:00, szombat | Belföld
Köteles-e fizetni a munkáltatónak a munkába járást?
Köteles fizetnie a munkáltatónak a munkábajárás költségét? Ha igen, mennyit? Erre válaszol legfrissebb jogi témával foglalkozó kérdés-válaszunk! Ne feledje, joga van kérdezni!
Kérdés:
Tisztelt Jogsebész!
Jelenleg teljes munkaidős alkalmazottként dolgozok egy budapesti cégnél. Napi 8 óra heti 5 napban.
Érdekelne, hogy a cég köteles-e az utazásom költségeit kifizetni? Ez havi 58.000 Forint (bérlet).
Mennyit köteles fizetni, van-e ennek maximuma, illetve ezt szerződésben kell-e foglalni vagy ez automatikusan jár munkaszerződés megkötésekor?
Illetve ez mennyi fizetési kötelezettséggel jár a munkaadómnak, kap-e ebből valami visszatérítést vagy csak az áfát igényelheti vissza?
Válaszát előre megköszönöm!
Tisztelettel.
2014. 02. 06.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A 39/2010. (II.26.) Kormányrendelet szabályozza a munkába járás költségeinek térítését.
Fontos, hogy mi a jogszabály értelmében a munkába járás, vagyis milyen esetben köteles téríteni a munkáltató.
"munkába járás:
aa) a közigazgatási határon kívülről a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő helyközi (távolsági) utazással, illetve átutazás céljából helyi közösségi közlekedéssel megvalósuló napi munkába járás és hazautazás, továbbá
ab) a közigazgatási határon belül, a lakóhely vagy tartózkodási hely, valamint a munkavégzés helye között munkavégzési célból történő napi munkába járás és hazautazás is, amennyiben a munkavállaló a munkavégzés helyét - annak földrajzi elhelyezkedése miatt - sem helyi, sem helyközi közösségi közlekedéssel nem tudja elérni;"
"3. § (1) A munkáltató megtéríti a munkavállaló munkába járását szolgáló teljes áru, valamint a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló kormányrendelet szerinti utazási kedvezménnyel megváltott, illetve az üzletpolitikai kedvezménnyel csökkentett árú bérlet vagy menetjegy árának (2)-(3) bekezdésben foglalt mértékét, amennyiben a munkavállaló
a) belföldi vagy határon átmenő országos közforgalmú vasút 2. kocsiosztályán,
b) helyközi (távolsági) autóbuszjáraton,
c) elővárosi buszon, HÉV-en,
d) menetrend szerint közlekedő hajón, kompon, vagy réven
utazik a munkavégzés helyére, továbbá, ha hazautazás céljából légi közlekedési járművet vesz igénybe.
2) A munkáltató által fizetett napi munkába járással kapcsolatos költségtérítés a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86%-a."
A maximált 34.600.- Ft. a hazautazásra vonatkozik, nem a munkába járásra.
"hazautazás: a munkahelyről legfeljebb hetente egyszer - az általános munkarendtől eltérő munkaidő-beosztás esetén legfeljebb havonta négyszer - a lakóhelyre történő oda- és visszautazás;"
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Üdvözlettel:
www.onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 22. 08:51, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor szerint Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
2024. December 22. 08:47, vasárnap | Belföld
A TEK egységei jelen vannak a karácsonyi vásárokban
A Terrorelhárítási Központ (TEK) egységei jelen vannak a vidéki és a fővárosi karácsonyi vásárokon, így a Szent István-bazilika és a Vörösmarty tér környékén is - közölte a szervezet szombaton az MTI-vel.
2024. December 21. 09:04, szombat | Belföld
637 200 forint volt a bruttó átlagbér októberben
Októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 637 200 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 438 900 forint volt.
2024. December 21. 09:02, szombat | Belföld
Orbán Viktor üdvözölte Románia schengeni csatlakozását
Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia velünk a schengeni övezetben legyen és velünk együtt élvezze annak az előnyeit.